GDAŃSKI PROGRAM PROFILAKTYKI CUKRZYCY – zbadaj się i Ty !

GDAŃSKI PROGRAM PROFILAKTYKI CUKRZYCY – PROGRAM POLITYKI ZDROWOTNEJ DOTYCZĄCEJ PREWENCJI CUKRZYCY TYPU 2 U OSÓB W WIEKU AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ NA TERENIE MIASTA GDAŃSKA I GMINY STEGNA dofinansowanego w ramach RPO WP na lata 2014-2020.

Celem jest zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2 mieszkańców Gdańska i gminy Stegna w wieku 35-64 lata, poprzez wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym i zaoferowanie im możliwości udziału w bezpłatnym, rocznym programie wspierającym zmianę stylu życia.

Stan przedcukrzycowy to jeszcze nie choroba, ale należy go traktować jak poważne ostrzeżenie. To moment, gdy wciąż można skutecznie przeciwdziałać rozwojowi cukrzycy albo przynajmniej znacznie ją opóźnić. Celem jest więc zmiana stylu życia i w konsekwencji niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy.

 Jak przebiegają działania?

 1.           Oszacowanie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 w okresie najbliższych 10 lat – wykonanie testu FINDRISK

2.           Jeśli wynik testu będzie wskazywał na wystąpienie ryzyka zaoferujemy wykonanie badanie krwi: OGTT (tzw. krzywa cukrowa) lub IFG (glikemia na czczo)

3.           Jeśli wynik OGTT/IFG będzie wskazywał na stan przedcukrzycowy zaoferujemy udział w rocznym programie wspierającym zmianę stylu życia, w którym uczestnicy projektu uzyskają kompleksową pomoc profesjonalistów medycznych (lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, edukatorów zdrowia oraz dietetyków)

 Zarówno badania jak i udział w rocznym programie behawioralnym są bezpłatne.

 Sprawdzić swoje ryzyko zachorowania na cukrzycę można za pomocą testu FINDRISK dostępnego na stronie internetowej programu: www.bezcukrzycy.gdansk.pl  

Źródło zdjęcia:<a href=”https://pl.freepik.com/zdjecia/swiat”>Świat zdjęcie utworzone przez jcomp – pl.freepik.com</a>

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.