Historia

Home / Historia

Aniołki, jako jednostka pomocnicza Miasta Gdańska, zostały wydzielone w 1992 r. Polska nazwa dzielnicy pochodzi od nieistniejącego już średniowiecznego zespołu szpitalnego pw. Św. Michała Archanioła, później Wszystkich Aniołów Bożych (niem. Aller Gottes Engeln). Obiekt znajdował się w okolicach, gdzie dziś zlokalizowany jest czołg T-34.

W latach 1768-1770, istniejącą od średniowiecza drogę w kierunku Oliwy przekształcono w monumentalną aleją. Inicjatorem i fundatorem był burmistrz gdański Daniel Gralath. W XIX w., w związku z położeniem po środku tej alei, Aniołki nazywano również Halbe Allee. Tą samą nazwę nosiła również kawiarnia, w której w 1895 r. odbył się pierwszy w mieście publiczny pokaz oświetlenia elektrycznego.
W XIX w. po zachodniej stronie Wielkiej Alei (obecnie Aleja Zwycięstwa) założono cmentarze, z których do dziś pozostał cmentarz zwany obecnie garnizonowym.

W 1896 r., na terenach dawnego lazaretu pw. Wszystkich Aniołów Bożych i przylegającego dawnego cmentarza, został założony Park Steffensa. Nazwa pochodzi od gdańszczanina Otto Steffensa, który to postanowił przeznaczyć swój spadek na utworzenie parku miejskiego.
W 1911 r. oddano do użytku kompleks nowego, większego szpitala miejskiego przy ul. Dębinki. Szpital został przeniesiony z terenów w obrębie fortyfikacji miejskich na tereny ówcześnie uważane za podmiejskie.

W latach 30. XX w. na fali wielkiego kryzysu władze Wolnego Miasta Gdańska podjęły decyzję o lokalizacji tzw. kolonii, a więc osiedli bezczynszowych domków wraz z działką, która dawała możliwości samodzielnej uprawy roślin. Na Aniołkach zlokalizowano cztery takie zespoły. Kolonia Praca została w większości rozebrana w latach 90., w związku z budową osiedla Akademickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Do dnia dzisiejszego istnieją jednak Kolonia Przybyszewskiego, Kolonia Ochota i Kolonia Jordana. W tym czasie powstała również charakterystyczna ceglana zabudowa wielorodzinna ulic Powstańców Warszawskich, Płowce i Wrocławskiej.

Od lat 90. rozwijała się zabudowa Akademickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, pobliskiego osiedla „Wzgórze Focha”. Nowe realizacje mieszkaniowe na dolnym tarasie to liczne kameralne kompleksy mieszkalne.

Obecne największe inwestycje w obszarze edukacji i usług dotyczą rozbudowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wraz z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Proces rewitalizacji przechodzą także tereny zielone na Aniołkach – Wielka Aleja oraz Park Leśny Wronia Górka.

Zapisz