Miejskie propozycje na wakacje dla dzieci i nie tylko

Oferta wakacyjna

W zakresie organizacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych:

Fundacja Wspólnota Gdańska będzie prowadziła zajęcia o charakterze artystyczno-wychowawczym.
Termin – 6-31 lipca, 17-29 sierpnia, 9 godzin dziennie.
Miejsce – Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk, ul. Opata J. Rybińskiego 25
Rekrutacja: poprzez www.ratuszkultury.pl

W zakresie niepełnosprawności zajęcia poprowadzi Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku.
Termin – 6-31 lipca, 9 godzin dziennie.
Ilość osób – 25
Miejsce – Jagiellońska 11, siedziba PSONI
Rekrutacja – www.psoni.gda.pl

 

Gdańska Fundacja Integracji Społecznej Ośrodek Sportów Konnych Lipce poprowadzi zajęcia sportowo-integracyjne z końmi.
Termin – 13 lipca – 21 sierpnia, 9 godzin dziennie
Ilość osób – 10

Miejsce –Trakt Św. Wojciecha 264
Rekrutacja z udziałem przedszkola nr 24, szkoły nr 40, rady dzielnicy Orunia – Św Wojciech, przez grupę na facebooku ” Gdańsk Lipce i św. Wojciech miejsce które kocham

Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska – zajęcia artystyczne, sportowe, rekreacyjne, wyjścia, gry, zabawy
Termin – 6 lipca – 21 sierpnia, 9 godzin dziennie
Ilość osób – 120, liczba osób w grupie 10
Miejsce – SP6, ZSO6, SP 86
Rekrutacja – strona gdanska.zhp.pl, FB,

Ogólnopolski Operator Oświaty – zajęcia artystyczne, zwiedzanie, ekologiczne, profilaktyczne
Termin – 27 lipca – 21 sierpnia
Ilość osób – 12
Miejsce – Szkole Podstawowej nr 29 w Gdańsku przy ulicy Miałki Szlak 74
Rekrutacja – w szkole

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek poprowadzi świetlicę międzykulturową – zajęcia plastyczne, sportowe, gry zabawy na powietrzu, profilaktyka
Termin – lipiec, sierpień
Miejsce – Szkoła Podstawowa nr 81 w Gdańsku, 80-299 Gdańsk ul. Profesora Michała Siedleckiego 14.
Rekrutacja www.cwii.org.pl

W zakresie poszerzenia stacjonarnej oferty placówek wsparcia dziennego – dodatkowe 5 godzin zajęć dziennie przez okres 4 tygodni w placówkach prowadzonych przez:

Stowarzyszenie Nasze Dzieci w Gdańsku – 10 miejsc
Fundacja Dla Rodziny Ogniska Nadziei – 24 miejsca

Warto też pamiętać, że wydłużone zostały terminy wakacyjnych dyżurów w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych.
Otwarte, przy zachowaniu rygorów sanitarnych, są zarówno miejskie instytucje kulturalne, jak i obiekty sportowe.
Szczegóły: https://media.gdansk.pl/komunikaty/531376/wakacje-w-gdansku-akcja-lato-2020

Aktywności w Hevelianum
W sobotę, 27 czerwca, uroczystym nadaniem imienia replice armaty, Hevelianum „odpala” wakacje. Czyje imię i dlaczego będzie nosiła, tego można dowiedzieć się na miejscu o godz. 12.00. Wydarzenie uświetni grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk.
Nowości wakacyjne Hevelianum to atrakcje na świeżym powietrzu. W ofercie również coroczne hity – nocne zwiedzanie fortu z przewodnikiem i widowiskowy wideo mapping  oraz naukowe pokazy, warsztaty i wystawy.
– W tym roku szczególnie polecamy wszystkie wydarzenia, które będziemy realizować na świeżym powietrzu – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Zachęcamy, aby gdańszczanki i gdańszczanie odkryli przyrodnicze uroki Góry Gradowej. Siedem dni w tygodniu zapraszamy na Piknikowanie na polanie. Od poniedziałku do piątku można dołączyć do spaceru przyrodniczego „Zielona strona fortu”, gdzie dzieci będą szukać ukrytych zagadek i zadań do wykonania. Zawsze w piątki wieczorem front 150-letniej Wozowni Artyleryjskiej będzie się stawać wielkim ekranem. Podczas trójwymiarowego widowiska światła, obrazu i dźwięku opowiemy pasjonującą historię architektury obronnej na polskich ziemiach.
Wideo mapping to żelazny punkt programu, już w ubiegłym roku cieszył się wielką popularnością wśród gości. Jak również piątkowe spacery z przewodnikiem pod hasłem Fort nocą, podczas którego zwiedzający docierają do miejsc na co dzień niedostępnych.

Aktywność na świeżym powietrzu organizuje również Gdański Archipelag Kultury. Spacery przyrodnicze dla dzieci do lasu na Wyspie Sobieszewskiej, przygotowuje tamtejsza Wyspa Skarbów GAK, zebrane w lesie skarby będzie można przeistoczyć w ozdoby dzięki filmowi instruktażowemu on-line.

Spacerem przez dzielnice
Instytut Kultury Miejskiej przygotował alternatywne spacery po Gdańsku z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami. Zainteresowani będą mogli poznać w ciągu nadchodzącego lata 7 dzielnic. Kolejny projekt przeznaczony jest dla dorosłych –  Metropolitanka Stocznia Gdańska szlakiem kobiet – trwać będą całe lato, a spotkania odbywać się będą 3 razy w tygodniu. Oczywiście IKM opracował również ofertę wakacyjną dla dzieci w wieku 9-13 lat, pt. Gdańsk różnorodny kulturowo.
– Latem proponujemy cykl szesnastu spotkań, podczas których dzieci poznają historię i kulturę m.in.: Niderlandów, Chin, Włoch czy Ukrainy. Każde spotkanie to cześć warsztatowa w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40 oraz spacer śladami danego kraju i jego kultury w Gdańsku – opowiada Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej. Zajęcia odbywają się w małych grupach, obowiązują zapisy.
|Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy w godz. 10.00 – 13.00. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego grupa uczestników jest niewielka (do 13 osób). Obowiązują zapisy: joanna.raftopulos@ikm.gda.pl lub 798 376 055. Koszt udziału w jednym spotkaniu to 10 zł.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

MetropolitankaPoznaj tajemnice wodociągów
Szlak Wodociągowy to dwa historyczne, podziemne rezerwuary wody oraz współczesna wieża ciśnień. Zwiedzając wszystkie trzy obiekty można skorzystać nie tylko z bogatej oferty edukacyjnej, ale także zyskać różne spojrzenia na miasto – na jego podziemia oraz perspektywę z lotu ptaka. Szlak to także trzy tarasy widokowe oraz popularne miejsce zimowania nietoperzy.
Celem spacerów są zbiorniki wodne zlokalizowane w trzech dzielnicach Gdańska – we Wrzeszczu, Oruni i na Wyspie Sobieszewskiej. Formuła zwiedzania Gdańskiego Szlaku Wodociągowego od zawsze polegała na kameralnych spotkaniach niewielkich, 10-15 osobowych grup z przewodnikiem. Powierzchnia i charakter obiektów pozwalają na zachowanie wszystkich reguł sanitarnych związanych z profilaktyką związaną z COVID-19.
Wejście do zbiorników podziemnych Orunia i Sobieski jest biletowane (koszt biletu wynosi 9 zł)
Grafik oraz wszystkie zasady bezpiecznego zwiedzania są dostępne na www.szlak.gda.pl.

Film, muzyka, teatr i wystawy pod chmurką
Wszyscy spragnieni filmów na dużym ekranie będą mogli obejrzeć filmy w kinie na dachu Teatru Szekspirowskiego. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. Przez całe wakacje obejrzeć będzie można 10 wyjątkowych filmów w wyjątkowej scenerii – z widokiem na dachy gdańskich kamienic.
Ze względu na ograniczenia, ilość widzów nie może przekroczyć 150 osób na każdym pokazie, a sprzedaż biletów (14 zł) będzie odbywać się wyłącznie online. Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godzinie 21.45 (czerwiec/lipiec) oraz 21.30 (sierpień).
Pokazy będą się odbywać w środy i czwartki od 24 czerwca do 27 sierpnia 2020 roku. W przypadku deszczu wybrany seans będzie przekładany na inny termin. Menu filmowe: 01.07 – Sokół z masłem orzechowym, USA, 2019, 08.07 – O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu, USA, 2014, 16.07 – Wszyscy wiedzą, Hiszpania, 2018, 22.07 – Vox Lux, USA, 2018, 29.07 – Nędznicy, Francja, 2019, 5.08 – Pechowi Szczęściarze, Argentyna, Hiszpania, 2019, 12.08 – Ból i blask, Hiszpania, 2019, 19.08 – Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach, USA 2018, 27.08 – Ostatnia miłość na Ziemi, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, 2011. www.KinoNaSzekspirowskim.pl

Teatr w Blokowisku, to również dwa spektakle przygotowane dla dorosłych, Teatr Zielony Wiatrak o godz. 19.00  zaprezentuje „Boże mój!” (9 lipca) i Nic Nas tu nie trzyma (16 lipca).

Melomanów zapraszamy do Teatru Leśnego (ul. Jaśkowa Dolina) w ostatnie dwa weekendy sierpnia posłuchać będzie można, m.in. kwartetu smyczkowego, jazzu i Krystyny Stańko.
Na świeżym powietrzu  można też oglądnąć liczne wstawy plenerowe m.in. pokonkursową wystawę Plakat FETA 2020  i Foto FETA 2020 (lipiec) czy prezentacje prac studentów ASP wydziału Rzeźb (lipiec, sierpień), a wszystko to w Plamie na gdańskiej Zaspie. “Pozytywnie na Północnej” (lipiec/sierpień, ul. Północna) i “Brzeźno w obiektywie. Wystawa powarsztatowa” (sierpień, ul. Dworska 29)  to dwie plenerowe wystawy fotograficzne.

Artystyczno- naukowe lato dla dzieciaków
Do 5 lipca można zgłaszać młodzież od 10 do 13 lat do udziału w półkoloniach teatralnych Teatru Miniatura. Uczestnicy będą pracowali artystycznie przez dwa tygodnie, a 26 lipca na Facebooku i YouTubie odbędzie się premiera ich dzieła teatralno-filmowego. Warsztaty poprowadzą  aktorzy Teatru Miniatura w dniach 13–25 lipca w godz. 9.00–15.00. Koszt warsztatów: 50 zł.
https://teatrminiatura.pl/pl/aktualnosci/2020/06/16/nabor-na-polkolonie-teatralne-w-ramach-ogolnopolskiego-programu-lato-w-teatrze/
Teatralne atrakcje dla najmłodszych ma również GAK, w formacie „Teatr w Blokowisku”, w każdą niedzielę lipca, o godz.17.00 dla dzieci przygotowano specjalne spektakle.
Z kolei mali miłośnicy tańca będą mogli się zrealizować podczas warsztatów tanecznych dla dwóch grup wiekowych: 7 – 11 lat i 12 – 16 lat. Każdy z warsztatów poświęcony innej technice tanecznej 29.06.2020 – 08.07.2020 godz. 16 – 20 ; 13.07.2020 – 24.07.2020 godz. 16 – 20 zaprasza Dom Sztuki GAK przy ul. Stryjewskiego 25.
Również młodzi twórcy będą mogli zaprezentować swój pomysł na stworzenie komiksu do wybranego przez sobie wiersza J. Tuwima lub dzienniki w formie bloga „z życia w czasie kwarantanny” (www.projektornia.gak.gda.pl). Konkursy z nagrodami przeznaczone są dla dzieci i młodzieży.
Artystyczne upodobania z zakresu ceramiki można zrealizować podczas wakacyjnych zajęć  dzieci, młodzieży i dorosłych (grupy mieszane do 7 osób + instruktor). Pomogą w tym również warsztaty kreatywne pt. „Koniec z nudą”, w czasie których  uczestnicy poznają  technikę decoupage i proste techniki graficzne, zrobią ozdoby domowe, pobawią się  kaligrafią, stworzą albumy do zdjęć i „ogród w szkle”. Wszystkie rękodzieła można zrealizować w Windzie GAK przy ul. Racławicka 17.

Na sportowo
Lato to idealny czas na aktywność na świeżym powietrzu. Swoich sił w biegach można spróbować  na 5 km biegach pod hasłem: Plażowa (28 czerwca – Stogi), Leśna (9 sierpnia –Oliwa Trójmiejski Park Krajobrazowy) i Parkowa (23 sierpnia- park im. R.Regana) Piątka. Koszt wpisowego -20 zł, maksymalna ilość uczestników to 150 osób. Zapisy na stronie: www.sportgdansk.pl
Na plaży przy molo w Brzeźnie we wszystkie lipcowe niedziele rozgrywane  będą mecze siatkówki. Przygotowano również pakiety sportowe dla osób mniej zaangażowanych ruchowo – Zumba, joga czy fitness. W okresie wakacji będą czynne wszystkie cztery pływalnie na Chełmie, Oruni, Osowej i Stogach w godz. od 9.00 do 20.00. Bezpiecznie popływać można również w morzu, zwłaszcza, że na kąpielisku w Brzeźnie działać będzie Letnia Szkoła Ratownictwa. Szczegóły: www.sportgdansk.pl
Poszaleć na rolkach będzie można w trzy niedziele lipca (12, 19, 26) i sierpnia (9, 16, 23) w godz. 16.00 – 19.00  na Rolkowisko. Oddana do dyspozycji zostanie płyta areny głównej o powierzchni 4000 metrów kwadratowych. Do hali na granicy Gdańska i Sopotu mogą przyjść wszyscy, niezależnie od umiejętności jazdy na rolkach, czekać będzie 5 stref jazdy, a także instruktorzy.  Nie ma możliwości wypożyczenia sprzętu, a ze względu na ograniczenia związane z epidemią ilość osób jest ograniczona do 150, wejście A1.
https://ergoarena.pl/wydarzenia-lista/rolkowisko-w-ergo-arenie-2020/

Przypominamy, że wszystkie imprezy masowe mogą w tej chwili zgromadzić maksymalnie 150 osób. Uczestnicząc w nich należy pamiętać o zachowaniu stosownego odstępu między uczestnikami, a jeśli nie ma takiej możliwości, to przypominamy o zasłonięciu ust i nosa.

Źródło zdjęcia i informacji: https://media.gdansk.pl/

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.