Złóż wniosek o finansowe wsparcie z „Aktywnego samorządu”

Złóż wniosek o finansowe wsparcie z „Aktywnego samorządu”

Od środy, 1 marca gdańszczanki i gdańszczanie z niepełnosprawnościami mogą składać wnioski o wsparcie z programu „Aktywny samorząd” w 2023 r. Najlepiej i najszybciej zrobić to poprzez platformę Systemu Obsługi Wsparcia.

W bieżącym roku pilotażowy program „Aktywny samorząd” zakłada finansową pomoc osobom z niepełnosprawnościami: w likwidacji barier utrudniających im aktywizację społeczną i zawodową (dot. modułu I programu) oraz w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym (dot. modułu II programu). Środki na realizację pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do skorzystania z oferty programu zachęca Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Dzięki wsparciu można poprawić jakość życia, zrealizować np. swoje zawodowe plany.

Dofinansowanie do zakupu protezy i materiałów edukacyjnych

W tegorocznej edycji „Aktywnego samorządu” przewidziano np. pomoc:

  • w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, adresowaną do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu;
  • w uzyskaniu prawa jazdy, adresowaną do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu;
  • w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu.

Gdańszczanki i gdańszczanie ze stopniem niepełnosprawności mogą np. otrzymać dofinansowanie do zakupu protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne. W ramach programu przewidziano też wsparcie dla osób, które chcą realizować swoje edukacyjne plany i marzenia. Można m.in. uzyskać dopłatę do zakupu materiałów edukacyjnych oraz narzędzi dydaktycznych, niezbędnych przy kształceniu na poziomie wyższym. Szczegółowe informacje o ofercie „Aktywnego samorządu” w 2023 r., m.in. o wysokości dofinansowań oraz kto może się ubiegać o wsparcie, są dostępne na portalu PFRON.

Gdańszczanko, gdańszczaninie – złóż wniosek bez wychodzenia z domu

Wnioski o wsparcie w ramach „Aktywnego samorządu” 2023 r. prosimy składać do gdańskiego MOPR poprzez platformę Systemu Obsługi Wsparcia. To wygodna forma załatwienia formalności. Jest też możliwość złożenia wniosku osobiście w Wydziale Rehabilitacji Społecznej MOPR, przy ul. K. Leczkowa 1A w Gdańsku lub drogą pocztową. Szczegółową informacją służą mieszkankom i mieszkańcom pracownicy Wydziału, pod numerem tel.: 58 320 53 45/48 (w godzinach pracy Ośrodka).

Terminy składania wniosków:

  • w ramach modułu I programu: od 1 marca do 31 sierpnia,
  • w ramach modułu II programu: od 1 marca do 31 marca dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2022/2023 oraz od 1 września do 10 października dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2023/2024.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.