Kulturalne Aniołki 2: spotkanie z Romualdem Wiczą-Pokojskim

Serdecznie zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu organizowanego przez Radę Dzielnicy Aniołki, Akademicką Spółdzielnię Mieszkaniową oraz fundację Miastokreacja.
Naszym gościem będzie aniołczanin z wyboru 🙂 Romuald Wicza-Pokojski – reżyser, dramaturg, menadżer i aktywista kultury. Od roku 2011 dyrektor naczelny i artystyczny Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Absolwent Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. W 1991 roku założył autorski Teatr Wiczy, z którym zrealizował ponad dwadzieścia spektakli. W latach 1994–1997 pracował w Instytucie Teatru Narodowego i Teatrze Narodowym, gdzie współtworzył pierwszą impresaryjną scenę teatralną w Polsce – Teatr Mały. W latach 2006–2009 był wykładowcą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaangażowany w działalność kulturalną i teatralną: pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Bulwar Sztuki (2003–2006), kierownik społecznego domu kultury Centrum Wolnego Czasu Wicza (2004–2009). Realizator projektów artystyczno-społecznych adresowanych do osób bezdomnych, środowisk defaworyzowanych społecznie, emigrantów. W latach 2008–2011 dyrektor programowy Biura Gdańsk i Metropolia europejska Stolica Kultury 2016, współautor strategii kulturalnej „Wolność kultury. Kultura Wolności”.
Jako reżyser i dramaturg współpracował z teatrami: Baj Pomorski w Toruniu, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Jego spektakle były prezentowane były między innymi w Armenii, Czechach, Chorwacji, Danii, Grecji, Hiszpanii, Iranie, Irlandii, Niemczech, na Litwie, Słowacji, w Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Białorusi, w Japonii. Laureat wielu nagród indywidualnych i zbiorowych, między innymi za innowacyjność w sztuce lalkarskiej za spektakl Dietrich. Broken nails podczas World Festival of Puppet Arts w Pradze w 2009 roku. W 2007 roku otrzymał medal Zasłużony dla Kultury Polskiej. Laureat Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska 2016 za całokształt dorobku artystycznego.
Termin: 19 kwietnia 2017 r., godzina 18.00
Miejsce: Siedziba Rady Dzielnicy Aniołki – ul. Poniatowskiego 13, Gdańsk

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.