Mural na Aniołkach, spotkanie z artystą, spacer i wykład historyczny 24-25.09.2022 r.

Mural na Aniołkach, spotkanie z artystą, spacer i wykład historyczny 24-25.09.2022 r.

SZLAK ARCHIWALNEJ FOTOGRAFII GDAŃSKA W WYKONANIU ARKADIUSZA ANDREJKOWA

Na zaproszenie Fundacji Machina Zmian i Rady Dzielnicy Aniołki 24 września 2022 roku Arkadiusz Andrejkow, artysta street artu z Sanoka, specjalizujący się w wielkoformatowych malowidłach na drewnianych ścianach podkarpackich stodół  po raz drugi przyjedzie do Gdańska, żeby kontynuować pracę nad Szlakiem Archiwalnej Fotografii Gdańska.

Podczas pobytu 24 września artysta przeniesie archiwalną fotografię przedstawiającą mieszkankę dzielnicy Aniołki na ścianę Hotelu Vesper House znajdującego się przy ulicy Fahrenheita 3.

24 września o godz. 19.00 w kawiarni Hotelu Vesper House odbędzie się także spotkanie z Andrejkowem  i rozmowa o jego twórczości. W niedzielę 25 września o godzinie 12.00 odsłonięcie muralu.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu “Tworzymy kolaże. Sklejamy historię”, które już po raz czwarty jest realizowane przez Fundację Machina Zmian tym razem w partnerstwie  z Radą Dzielnicy Oliwa i Hotelem Vesper House. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Gdańska.

“Ogromnie się cieszę, że Szlak Archiwalnej Fotografii Gdańska powiększy się o mural w dzielnicy Aniołki. W 2021 roku tworzenie Szlaku rozpoczęliśmy w przestrzeni Oliwskiego Ratusza Kultury muralem przedstawiającym fotografię dwóch sióstr Teresy i Krystyny z 1947 roku. Mam nadzieję, że w ciągu następnych dwóch lat powstanie kolejnych pięć murali i pierwszy w Gdańsku spacerowy szlak śladem archiwalnych fotografii z domowych albumów– mówi prezeska Fundacji Machina Zmian i pomysłodawczyni akcji Sylwia “Nikko” Biernacka. 

“Aniołki to dzielnica wyjątkowa, w której piękne przedwojenne wille i nowoczesne, wkomponowane w otoczenie, budynki otoczone są przez zieleń parków i lasów. Archiwalna fotografia, na bazie której powstanie mural, przedstawia młodą mieszkankę Aniołków z lat 60-tych. Pani Inga do dzisiaj mieszka w naszej dzielnicy. Cieszę się, że podzieliła się z nami opowieściami o życiu dawnych Aniołków. Mam nadzieję, że pierwszy mural w naszej dzielnicy to tylko zapowiedź kolejnych, które będą świadectwem osobistych historii opowiedzianych przez naszych mieszkańców” – dodaje  Monika Mazurowska, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki, partnera projektu.

„W sobotę 24 września na podstawie archiwalnej fotografii stworzę mural o wysokości 2-3 metrów. Jeśli chcą Państwo zobaczyć jak powstaje zapraszam do odwiedzin w godzinach 10.00 – 15.00” – zaprasza Arkadiusz Andrejkow, artysta tworzący mural. „Cieszymy się, że mural powstanie na ścianie naszego hotelu. Będzie mógł cieszyć nie tylko osoby mieszkające na Aniołkach, ale i te przyjeżdżające z różnych stron świata i nocujące u nas” – dodaje Agata Wiśniewska, managerka hotelu.

„Na fotografii, z której powstanie mural, widać moją mamę Ingę. Jest ciepłe lato 1960 roku. Mama szesnastoletnia wówczas uczennica wydziału fotografii Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie pozuje do zdjęcia w przydomowym ogródku na tyłach rodzinnego budynku przy Al. Zwycięstwa 49A. Budynek nadal stoi, ale jest już zupełnie opuszczony. Nie ma też śladu po ogrodzie pełnym kiedyś owocowych drzew. Dla mamy udział w tym projekcie to pełne emocji wydarzenie i powrót do przeszłości” – mówi córka Pani Ingi Bogumiła Mannischeff.

Arkadiusz Andrejkow jest artystą street artu, tworzy wielkoformatowe malowidła na drewnianych ścianach starych stodół nazywane deskalami wykorzystując do tego fotografie rodzinne, najczęściej z prywatnych zbiorów właścicieli danej stodoły. Tak powstał projekt Cichy Memoriał (https://andrejkow.pl/street-art-cichy-memorial/).

https://www.facebook.com/andrejkowarkadiusz

Pomysłodawczynią projektu “Tworzymy kolaże. Sklejamy historie” oraz Szlaku Archiwalnej Fotografii Gdańska w ramach, którego realizowana jest akcja malowania muralu, jest Sylwia “Nikko” Biernacka.

Projekt jest realizowany przez Fundację Machinę Zmian we współpracy z Radą Dzielnicy Aniołki i Hotelem Vesper House.

Projekt dofinansowano ze środków miasta Gdańska.

Szczegółowe informacje o realizowanych wydarzeniach https://fb.me/e/1QVhTpJmg

Kontakt dla mediów: 

Sylwia „Nikko” Biernacka – n.biernacka@machinazmian.pl

Link do wcześniejszej realizacji w Oliwie: https://youtu.be/umLuX6JPYxs

W ramach IV edycji projektu “Tworzymy kolaże. Sklejamy historie / ANIOŁKI odbędą się także takie wydarzenia jak:

– 23.09 (piątek), godzina 18.00, spotkanie z historią dzielnicy online. Prowadzenie Michał Ślubowski.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/6Yd74TVk7

– 25.09 (niedziela). Spacer po dzielnicy z przewodniczką Grażyną Niemyjską. Spacer rozpocznie się odsłonięciem nowo powstałego muralu i spotkaniem z p. Ingą i jej rodziną, której archiwalna fotografia została przeniesiona na fasadę Hotelu Vesper House.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1143096456638482/?ref=newsfeed

– listopad/grudzień. Warsztaty tworzenia kolaży z wykorzystaniem archiwalnych fotografii i wernisaż prac uczestników i uczestniczek.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.