Stanisław Przybyszewski – skąd jego ulica, a dokładnie Kolonia na Aniołkach?

Stanisław Przybyszewski – skąd jego ulica, a dokładnie Kolonia na Aniołkach?

Z takim ciekawym pytaniem zwrócono się do nas jakiś czas temu. Okazuje się, że wybór miejsca nie jest do końca taki przypadkowy.
Stanisław Przybyszewski, znany dramaturg, powieściopisarz, poeta i eseista, był jednym z najbardziej wyrazistych twórców okresu Młodej Polski.
W 2023 roku odbyła się konferencja „PRZYBYSZEWSKI I INNI Początki społecznego ruchu naukowego humanistów w Gdańsku 1923–2023”. Jednym z celów konferencji było ożywienie pamięci o tej postaci w Gdańsku, ponieważ właśnie tutaj w latach 1920-1924 z „dekadenta przekształcił się w urzędnika patriotę”.
W październiku 1920 roku Przybyszewski rozpoczął pracę w Biurze Dyrekcji Polskich Kolei Państwowych w Gdańsku. Był tu tłumaczem druków urzędowych, odpowiadał za bibliotekę i archiwum prasowe.
Pracując w Biurze Dyrekcji (przy obecnej ul. Dyrekcyjnej, oddalonej zaledwie o kilkaset metrów od Kolonii Przybyszewskiego), był jednocześnie współtwórcą gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki oraz orędownikiem idei tworzenia instytucji, łączących funkcje naukowe i edukacyjne z artystyczno-kulturalnymi.
Publikacje zaproponowane przez pana Adama Grzybowskiego:
„Wokół Polonii sopockiej” referat Stanisław Przybyszewski: sopocianin, kolejarz, społecznik (Kronika Muzeum Sopotu, nr 8, 2011),
„Stanisław Przybyszewski–rewizje, Stanisław Przybyszewski–filiacje, Stanisław Przybyszewski–reinterpretacje” z referatem Znane postacie, jako produkt marketingowy i element promocji miasta lub regionu na przykładzie Stanisława Przybyszewskiego (Kraków 2015),
Przybyszewski à rebours. Klucz do scenariusza ( „Autograf” 3, 2020),
Z sopockiej ulicy Lipowej (Charlottenstrasse). Nasz współmieszkaniec Przybyszewski („Rocznik Sopocki”, 32, 2021),
Gdańskie misje Stanisława Przybyszewskiego („Pomerania” 5, 2022),
O duchu i o szczęściu. Stanisław Przybyszewski na zamku Królewskim w Warszawie (kwartalnik Pomorski Magazyn artystyczny „Słowo” nr.3/4/22),
Nie chcieli Go w Gdańsku – trafił na Zamek. Tryumfalny powrót Stanisława Przybyszewskiego (dwumiesięcznik literacki TOPOS nr. 1-2 (185-186), 2023).
Na grafice pocztówka z widokiem na budynek Dyrekcji z 1914 roku.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.