Imieniny Dzielnicy Aniołki 10 września 2023 r.

Imieniny Dzielnicy Aniołki 10 września 2023 r.

IMIENINY DZIELNICY ANIOŁKI 2023 Z HISTORIĄ ZA PAN BRAT

Rada Dzielnicy Aniołki zaprasza 10 września 2023 r. na tereny rekreacyjne Wroniej Górki, dojście od ul. F. Focha

10:00-14:00 stoisko Rady Dzielnicy Aniołki przy zejściu do dolinki
Zapraszamy na legendarne kruche ciastka, sok malinowy i wspólne rozmowy!

11:00-14:00 boisko trawiaste do piłki nożnej
Rekonstrukcja historyczna – stroje, akcesoria średniowieczne, atrakcje dla całych rodzin

12:00 Spacer historyczno-edukacyjny śladami fortyfikacji zlokalizowanych na terenie Aniołków, przygotowany przez Muzeum Gdańska (start przy stoisku Rady dzielnicy)
Zachodnia część dzisiejszej dzielnicy Aniołki obejmuje dawne przedpole Gdańska, które stało się areną wielu walk podczas oblężeń miasta w latach 1734, 1807 oraz 1813. Tereny te były wielokrotnie fortyfikowane, niszczone i przekształcane zarówno przez wojska atakujące jak i broniące miasta. Cygańska Góra i rejon dzisiejszej ulicy Focha pełniły funkcję obozów wojskowych sił oblegających oraz punktu wypadowego na umocnienia Góry Gradowej i okolic Bramy Oliwskiej. Ciągnące się od dzisiejszego Suchanina garby wzgórz pozwalały na podejście pod same umocnienia miejskie. Budowano na nich baterie artyleryjskie, okopy, często ukazywane na historycznych planach i grafikach. Podczas pokoju prowadzono tutaj ćwiczenia artyleryjskie i przeglądy wojskowe. Teren dawnych pól bitewnych jest dziś w dużej mierze pokryty zabudowa mieszkalną, ale też cmentarzem, którego początki sięgają epoki napoleońskiej. Podczas spaceru spróbujemy odnaleźć miejsca, o których pisano w dawnych kronikach i przedstawiano na mapach. Zaskoczeniem może być lista narodowości biorących udział w toczonych tutaj bitwach; ich losy nie raz przypominają scenariusz powieści awanturniczej.

11:00-14:00 okolice placu zabaw
• Dmuchaniec dla dzieci
• Warsztaty rękodzielnicze dla dzieci prowadzone przez pracownię „Mróweczka”
11:00-14:00 polanka rekreacyjna z wiatami – Fundacja RC i Klub Sąsiedzki na Aniołkach
• Klub Seniora Bursztynek zaprasza do wspólnego piknikowania – domowe wypieki mile widziane
• Warsztaty z makramy

Zajęcia poprowadzi Marcelina, która posiada wiedzę popartą certyfikatem kursu z makramy, a także jest w trakcie kwalifikacji na projektanta wnętrz. Z chęcią odpowie na pytania dotyczące techniki, rodzaju sznurków, jak wyliczyć długość wykonania makramy itp., a także zaopiekuje się Wami w procesie tworzenia makramowych dzieł. Nie musicie mieć żadnego doświadczenia w makramie – wszyscy są mile widziani, zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani.
• Warsztat i konkurs kulinarny
Do konkursu przystąpią 3 grupy, każda dostanie przepis na deser. Dania na konkurs to: placuszki jagodowe z cynamonowym cukrem pudrem, gofry polewą truskawkową i tiramisu z truskawkami.
Grupy będą oceniane przez publiczność, a kryteria to: najbardziej widowiskowe przygotowywanie dań, smak i najlepszy opis dania.

Imprezy towarzyszące
• 10:00-14:00 okolice placu zabaw
Start i meta Gier Parkowych na Orientację ALMANAK.
Mieszkańcy Gdańska zgłoszeni internetowo (dzięki wsparciu imprezy z Budżetu Obywatelskiego dzielnicy Aniołki) są zwolnieni z opłat.
Więcej informacji na stronie https://www.parkowebno.pl/

• 11:00-15:00 ul. Śniadeckich 15
Dodajemy skrzydeł Aniołkom!

Skrzydlaty mural powstanie między ul. Śniadeckich, a ul. Orzeszkowej dzięki współpracy z inwestorem REAPOLIS.
Sztuka pozwala na ucieczkę od codzienności i utartych schematów. Nawet jeżeli koncentruje się na najbliższym otoczeniu, zaprasza do innego świata. Tak jak wielkoformatowa galeria sztuki, którą tworzy 60 murali w gdańskiej dzielnicy Zaspa.
Podobnej, artystycznej okazji do ucieczki od utartych schematów zapragnęliśmy dla mieszkańców gdańskiej dzielnicy Aniołki.

• warsztaty z malowania muralu z Autorami (Małgorzata Siewert i Bartek Piosik ) wraz krótką prelekcją wprowadzającą
• wystawa ANIOŁKI W OBIEKTYWIE MIESZKAŃCÓW – efekt warsztatów fotograficznych której towarzyszyć będą plansze poświęcone historiom Dzielnicy – burmistrzowi Danielowi Gralathowi, Wielkiej Alei, Operze Bałtyckiej, Operze na Wroniej Górze, Hotelowi w Parku Steffensów

Uroczyste odsłonięcie murala będzie miało miejsce podczas wydarzenia Imienin Dzielnicy o godz. 13:00 – zapraszamy wszystkich mieszkańców i sympatyków Aniołków.

Więcej informacji na stronie organizatora: https://fb.me/e/1apmKlZ8i

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.