Inauguracyjny spacer z Przewodnikami Lokalnymi po Aniołkach 30.06.2022

Inauguracyjny spacer z Przewodnikami Lokalnymi po Aniołkach 30.06.2022

W tym roku do projektu Przewodników Lokalnych dołącza nowa, ósma już dzielnica – Aniołki. Rozłożone na wzgórzach, z niepowtarzalnymi widokami na Gdańsk i Zatokę, łączą elementy dawnych nekropolii z ciekawą zabudową z XIX i XX wieku oraz cennymi założeniami parkowymi. To tutaj – przeszło 250 lat temu – powstała najstarsza w Polsce i zachowana do dzisiaj, czterorzędowa aleja śródmiejska, zwana Wielką Aleją Lipową. Pomimo swojej centralnej lokalizacji, Aniołki są jedną z najmniej znanych dzielnic Gdańska. Dzięki Lokalnym Przewodnikom i Przewodniczkom, mieszkańcy i mieszkanki będą mieli okazję odkryć tę część miasta i poznać jej tajemnice.

Pierwszy, otwarty spacer po Aniołkach z nowymi Przewodnikami i Przewodniczkami w czwartek, 30 czerwca o godzinie 17:30.

Start przy czołgu – pomniku w okolicy Alei Zwycięstwa 10 w Gdańsku.

– Wspólny spacer inaugurujący to jedyna okazja do poznania wszystkich nowych Lokalnych Przewodników i Przewodniczek na Aniołkach. To 12 osób, które po wiosennych wykładach zdecydowały się podzielić swoimi subiektywnymi opowieściami o dzielnicy. Każda trasa jest inna, oparta na indywidualnym wyborze tematu, historii, osobistych wspomnieniach, znalezionych archiwaliach. Mam nadzieje, że ten pierwszy wspólny spacer zachęci do odkrywania Aniołków z poznanymi Przewodnikami i Przewodniczkami podczas ich indywidulanych spacerów, a także do odwiedzenia pozostałych siedmiu dzielnic – mówi Barbara Sroka, koordynatorka projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.

Regularne, dzielnicowe spacery zaplanowane są od 4 lipca do końca sierpnia, według poniższej rozpiski:

  • Zaspa: wtorki i czwartki o 17:30, soboty o 12:00
  • Biskupia Górka: poniedziałki i środy o 17:30, soboty o 12:00
  • Orunia: wtorki i czwartki o 17:30, soboty o 12:00
  • Dolne Miasto: wtorki i czwartki o 17:30, niedziele o 12:00
  • Oliwa: środy i piątki o 17:30, niedziele o 12:00
  • Nowy Port: środy o 17:30, soboty o 12:00
  • Wyspa Sobieszewska: wtorki i czwartki o 17:30, soboty o 10:30
  • Aniołki: poniedziałki i piątki o 17:30, niedziele o 12:00.

Prowadzących spacery, tematy lub trasy można sprawdzić (z dwutygodniowym wyprzedzeniem) na stronie www.ikm.gda.pl. Tam też można zapisać się na spacer poprzez formularz online: www.ikm.gda.pl/zapisy. Osoby bez dostępu do internetu mogą zgłosić się w celu zapisu do Punktu Informacji Kulturalnej IKM od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-17:00 lub pod nr tel. 664 976 052. Spacery, tak jak w poprzednich latach, są bezpłatne.

Dzielnicowi partnerzy projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Fundacja Wspólnota Gdańska w Oliwie, Grupa od Wyzwolenia do Wolności w Nowym Porcie, Gdański Archipelag Kultury: Plama, Stacja Orunia, Wyspa Skarbów, Rada Dzielnicy Aniołki.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.