Święto Wielkiej Alei 26 czerwca 2021 r.

Święto Wielkiej Alei 2021

26 czerwca / 12.00-18.00 / Park Steffensów, Gdańsk Aniołki

 

Wielka Aleja w Gdańsku to wyjątkowa przestrzeń, jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku. Zapraszamy na jej święto do Parku Steffensów!

 

Wielka Aleja to obszar unikalny w skali kraju – najstarsze w Polsce miejskie założenie zieleni w formie dwukilometrowej, czterorzędowej alei. W XIX wieku obok paryskich Pól Elizejskich była zaliczana do najbardziej reprezentatywnych przykładów tego typu projektów. Rozciągnięta wzdłuż dzielnicy Aniołki jest nieodłącznym elementem krajobrazu miasta, ale też miejscem pełnym tajemniczych zakamarków i historii.

 

Pod koniec lat 60. XVIII wieku założył ją burmistrz gdański Daniel Gralath i przetrwała do dziś pomimo burzliwych losów: rozbiorów Polski, odbudowy przez mieszkańców po wojnach napoleońskich, licznych prac ogrodniczych, nasadzeń, wprowadzenia ruchu dla tramwajów konnych, wreszcie samochodów i tras rowerowych czy remontów w ostatnich latach. Wokół niej do dziś dzień znajdują się ważne gdańskie obiekty takie jak Opera Bałtycka, historyczne i zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz parki na terenach pocmentarnych, w tym zabytkowy park Steffensów.

 

Zapraszamy na Święto Wielkiej Alei!

 

#alejawidoczna

Chcemy podkreślić widoczność Wielkiej Alei, nie tylko jako drogi przejazdowej i miejskiego tranzytu, ale reprezentacyjnego miejsca w Gdańsku. Zależy nam na pokazaniu jakie istotne znaczenie miała w rozwoju miasta, odkrycie jej złożonej historii, ale także niekwestionowanych walorów przyrodniczych i miejskich w dzielnicy Aniołki.

 

#alejapubliczna

Święto Wielkiej Alei ma gromadzić i integrować mieszkańców oraz pokazywać jak przestrzeń publiczna służy budowaniu postaw obywatelskich i dbania o dobro wspólne. W przeszłości to właśnie obywatele miasta walczyli o zachowanie alei i złożyli się razem na jej zasadzenie. Podczas pikniku stworzymy wyjątkowe miejsce do bycia razem.

 

#alejazielona

Chcemy rozwijać postawy ekologiczne, które są wciąż nieodłącznym elementem życia w Gdańsku. Porozmawiamy o historii terenów zielonych w naszym mieście i tym jak przez lata rozwijała się Aleja i przylegające do niej parki. To także okazja do dyskusji na temat wpisywania terenów zielonych do rejestru zabytków.

 

PROGRAM

12.00-13.00 Opowieści koncertujące – opowiada Jerzy Snakowski, gra kwartet smyczkowy z Orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku

12.00-18.00 Kiermasz książek o Gdańsku

12.00-13.30 Spacerem po (historii) Wielkiej Alei dla całej rodziny / start na rogu Popiełuszki i Zwycięstwa

13.00-14.00 Spacer dźwiękowy po Parku Steffensów

13.00-15.00 Warsztaty roślinne

14.00-15.30 Spacerem po (historii) Wielkiej Alei dla całej rodziny / start na rogu Popiełuszki i Zwycięstwa

14.00-17.00 Disc Golf – kurs dla początkujących i średnio-zaawansowanych

15.00-17.00 Warsztaty z cyjanotypii

15.00-17.00 Podwieczorek muzyczny: Jazxing live act

17.00-18.00 Wielki Quiz o Wielkiej Alei

 

Wielki Quiz o Wielkiej Alei

Poznaj historię Wielkiej Alei i sprawdź, ile o niej wiesz. Po całodniowym święcie tego miejsca zapraszamy na Wielki Quiz, w którym przekonacie się, ile wiecie o tym niezwykłym miejscu, ale też jak dużo tajemnic kryją. W konkursie, do którego pytania przygotowało Muzeum Gdańska, może wziąć udział każdy, a dla najlepszych przygotowaliśmy nagrody!

 

Opowieści koncertujące – opowiada Jerzy Snakowski, gra kwartet smyczkowy z Orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Koncert, którego program na bieżąco układają słuchacze, a za każdym wskazanym utworem stać będzie historia opowiedziana przez Jerzego Snakowskiego. Zapraszamy na parkowy koncert muzycznych życzeń. Kwartet gra kwartet smyczkowy z Orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku w składzie Przemysław Treszczotka (skrzypce), Michał Rożek (skrzypce), Krzysztof Jakub Szwarc (altówka) i Barbara Misiewicz (wiolonczela).

 

Spacerem po (historii) Wielkiej Alei

W osiemnastym i dziewiętnastym wieku Gdańsk słynął z licznych i pięknych ogrodów. Większość z nich, niestety, nie dotrwała do naszych czasów, a o tych, które jeszcze istnieją, wiemy bardzo mało. Jednym z takich niedocenionych zabytków jest – powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku z inspiracji burmistrza Daniela Gralatha Starszego, a sfinansowana przez gdańskich mieszczan – Wielka Aleja Lipowa. Zapraszamy na spacer szlakiem książeczki dla dzieci „Opowieści Wielkiej Alei” – pierwszej z serii publikacji Muzeum Gdańska o ogrodach i parkach gdańskich.

 

Spacer dźwiękowy po Wielkiej Alei z Marcinem Dymiterem

Podczas spaceru przemierzymy trasę w okolicach Alei Zwycięstwa, dawnej Wielkiej Alei. Spróbujemy wsłuchać się w jej dzisiejszy pejzaż dźwiękowy tego miejsca. Zastanowimy się, jak brzmiała przed laty. Spacer poprowadzi Marcin Dymiter, muzyk, autor książek „Notatki z terenu” (Wydawnictwo Części Proste) oraz przeznaczonego nie tylko dla dzieci „Przewodnika dla audiokulturalnych” (Adamada i Wydawnictwo Części Proste).

 

Kwiat paproci – warsztat rośliny / prowadzenie: Angelika Pasek – Sadzonki

Czy wiecie, że paproć to jedna z najstarszych roślin na ziemi? Poszukiwanie jej kwiatu przypada na obchody Nocy Świętojańskiej. Podczas czerwcowych warsztatów w ramach Święta Wielkiej Alei skupimy się na jej domowej odmianie. W mieszkaniach są piękną i pożyteczną ozdobą – pochłaniają z powietrza szkodliwe substancje i nawilżają powietrze. Na warsztatach stworzymy własne kompozycje z paproci, dowiemy się jakie podłoże wybrać i jak dbać o zielone domowniczki.

Koszt: 20 zł / osoba – opłata pokrywa koszt materiałów (roślina, ziemia, doniczka), które można po warsztatach zabrać ze sobą.
Zapisy:
https://app.evenea.pl/event/872336-1/

 

Warsztaty z cyjanotypii / prowadzenie: Agnieszka Piasecka

Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych. Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki poznają jakich substancji chemicznych należy używać, jaki wybrać papier, ile należy naświetlać negatywy oraz w jaki sposób zaimpregnować materiał, aby zdjęcie wyszło jak najlepiej. Pod czujnym okiem prowadzącej stworzymy roślinny kompozycje przy użyciu kwiatów i liści lipy.

Koszt: 20 zł / osoba – opłata pokrywa koszt materiałów (papier i chemia), a finalnie stworzoną fotografię (lub więcej niż jedną), będzie można ze sobą zabrać.

Zapisy: https://app.evenea.pl/event/872336-1kopia1/ 

 

Disc Golf – turniej z nagrodami dla początkujących i średnio-zaawansowanych

Pierwszy w historii Parku Steffenów turniej disc golfa! Zapraszamy osoby pełnoletnie i dzieci pod opieką dorosłych. Nie znasz zasad? Nie szkodzi! Turniej odbędzie się pod okiem instruktora z grupy Disc Golf Trójmiasto. Dla zwycięzców przewidziane nagrody!

 

Podwieczorek muzyczny: Jazxing live act

Jazxing to Jakub Sautycz i Mateusz Filipiuk, muzycy i DJe pochodzący z Gdańska, którzy wydawali w Polena Recordings, The Very Polish Cut Outs, Trasatlantyk, Father And Son Records And Tapes, U Know Me Records i Eclectics. W latach 2014-2018 organizowali cykl Gdańska Szkoła Disco. Muzyczna selekcja duetu balansuje na granicy relaksu, rozrywki i wyraźnej nuty melancholii, krążąc wokół dźwięków muzyki house i disco, podlanych krautową motoryką, repetywnością dub’u, post punkowym pazurem i ambientowym marzycielstwem” w zdecydowanie wolniejszych tempach.  Podczas występu celebrującego Święto Wielkiej Alei zaprezentują również niewydane wcześniej własne produkcje, urozmaicając jednocześnie DJ-set o instrumentalne improwizacje (perkusjonalia, gitara).

 

Kiermasz książek o Gdańsku

Podczas Święta Wielkiej Alei zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi książkami gdańskich wydawnictw poświęconych Gdańsku i różnym, związanych z nimi zagadnieniom. Atrakcyjna oferta zarówno dla specjalistów, początkujących, jak i najmłodszych, dopiero zaznajamianych się z miastem, sprawi, że może to być barwna i atrakcyjna przygoda.

 

Organizatorzy: Fundacja Palma i Rada Dzielnicy Aniołki

Partnerzy: Muzeum Gdańska, Opera Bałtycka w Gdańsku, Disc Golf Trójmiasto

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.